• hakikaten kült haline gelmiştir. 200 civarı (18 yaş üstü) insan hep bir ağızdan eşlik etmeye başlayabiliyor bu şarkıya, bunu gördüm ben.
  • 1993 senesinde birader bizimkilere müzik seti diye tutturunca bizimkiler de yumatu marka çift kasetçalarlı radyolu teyp gibi bir şey almışlardı.

o senelerde doğalgaz yok. ev de çıkma kat olduğu için altı buz gibi. valide hanım salonu kapatıp misafirlere ayırmış. sonradan yatak odasına çevirdiği oturma odasında soba kurulu ve orada oturuyoruz.

birader gelince salonda vitrindeki boş televizyon boşluğunda duran müzik setini açıp soğukta saatler geçiriyor. ben lise ikinci sınıftaydım. birader de orta okul son sınıfta. çılgın gibi harçlıkları ile kasetler alıp salona kapanıp dinliyor. bir süre sonra valide hanım da kendi kafasına göre kasetler almaya başlıyor.

bir zaman sonra birader radyolara kafayı takıyor. değişik saatlerdeki değişik programların müptelası oluyor. bu furyaya nasıl kapılmadım hâlâ anlayabilmiş değilim.

ben de bazen salon boş kalınca giriyorum teybi kurcalamaya. eski ingilizce dil öğrenme veya benzeri kasetlerin üstüne radyo kanallarından kayıtlar yapıyorum vs. bazen ankara saatine göre radyodan okunan ezan denk geliyor onu kaydediyorum. dinliyorum. böyle aynı kasetin üstüne defalarca kayıt yapıp sile sile gidiyor uzun süre.

bir akşam kasede peş peşe iki şarkı kaydoluyor. bu iki şarkı o kadar hoşuma gidiyor ki bazen walkman'a kaseti koyup sarıp sarıp dinliyorum. üstüne yanlışlıkla başka şarkı kaydetmemek için deli gibi üzerine titriyorum.

sonra annem yatak odası takımını yenilemeye karar verince yeni gardırop ve yatak mevcut yatak odasına sığmıyor. oturma odası mecburen yatak odası olunca, yatak odası da oturma odası oluyor. fakat küçük olduğu için pratikte oturmak mümkün olmuyor. bu tarihten sonra salon artık misafirler için ayrılmış inziva mekanı olmaktan çıkıyor. televizyon gelip yerine oturuyor. teyp gözden düşüyor.

2008 senesinde bir vesile ile kaseti bulup dinleyince şarkıları hatırlayıp manyak gibi günlerce hangi şarkı olduğunu ararken yarım yamalak anladığım kadarıyla ingilizce kelimeleri yazıp yazıp bakıyorum. nihayetinde birinin sadece adını değil birebir radyodan kaydettiğim icrayı buluyorum. ama youtube yasaklı. dns oyunu ile girip real player download eklentisi ile indirip kaydediyorum.

şarkılardan biri bu a whole new world, aladdin filminin vizyona girmesi ile meşhur olup radyolarda dönmesi vesilesi ile kaydettiğim anlaşılıyor. https://youtu.be/pmvt7b3u7ii

diğerinin ise acıklı bir hikayesi olduğunu öğreniyorum.

üstüne bir 11 sene geçince aklıma entry girmek geliyor.
  • bu karga sesimle 7 yıl soyledıkten sonra* ustalastıgım sarkı.benim sesimi bile size guzel gosterebilir.

i can show you the world
    shining, shimmering, splendid
    tell me, princess, now when did
    you last let your heart decide?

i can open your eyes
    take you wonder by wonder
    over, sideways and under
    on a magic carpet ride

a whole new world
    a new fantastic point of view
    no one to tell us no
    or where to go
    or say we're only dreaming

a whole new world
    a dazzling place i never knew
    but when i'm way up here
    it's crystal clear
    that now i'm in a whole new world with you
    now i'm in a whole new world with you

unbelievable sights
    indescribable feeling
    soaring, tumbling, freewheeling
    through an endless diamond sky

a whole new world
    don't you dare close your eyes
    a hundred thousand things to see
    hold your breath - it gets better
    i'm like a shooting star
    i've come so far
    i can't go back to where i used to be

a whole new world
    every turn a surprise
    with new horizons to pursue
    every moment red-letter
    i'll chase them anywhere
    there's time to spare
    let me share this whole new world with you

a whole new world
    that's where we'll be
    a thrilling chase
    a wondrous place
    for you and me
  • türkçesi bile varmış da haberimiz yokmuş.

http://www.youtube.com/watch?v=ucq6huqf7jw
  • aladdin (2019) soundtracki için yayınlanmış zayn ve zhavia ward işbirliği

https://www.youtube.com/watch?v=rg_zwk_ssey
  • disney 1937 yılından beri film yapıyor, filmlerinde kullandıkları şarkılardan hiçbiri bu şarkı kadar güzel değil. orijinali, türkçesi, fransızcası, arapçası, yapılmış her versiyonu ayrı ayrı çok başarılı. bu yıl çıkacak olan live action aladdin filminde nasıl kullanılacağı büyük merak konusu. film ekibi, fragmanlardan görüldüğü kadarıyla birçok noktada çuvallamış gibi dursa da bu şarkının geçtiği sahneyi kötü göstermeyi başaramazlar herhalde diye düşünüyorum.
  • uzerinden otuz sene gecse bile sıkılmadan dinlenilebilen bir sarkıdır.ozellikle sarkıyla aladdin filminde karsılasılmıssa, insanda ayrı bir etki yaratmaktadır.

http://www.youtube.com/watch?v=yri20cwmyom
  • gamegear'deki aladdin oyununun uçan halılı bölümünde arka planda enstrümantal versiyonu çalan büyülü parça
  • çizgi filmde brad kane ve lea salonga seslendirmiştir, aladdin ve yasmine (bkz: uçan halı) ile gezerken söylerler
  • jessica simpson ve nick lachey'inde kendilerinden beklenmeyecek kadar ba$ariyla soyledigi duet. soyleyenlerin aralarinda bir a$k ili$kisi olunca daha bir performans aliniyo demek..
hesabın var mı? giriş yap